Yüzüncü Yılında 1915 Olaylarını Anlamaya Doğru – KİTAP

1915

Derneğimizin Yönetim Kurulu  Başkanı Sayın Necati Saygılı’nın, “Yüzüncü Yılında 1915 Olaylarını Anlamaya Doğru… Bildiklerimiz ve Bilmediklerimiz Üzerine Söyleşi” başlıklı kitabını yayınlamış bulunuyor.

Bilindiği üzere zaman, olaylar/hareketler sayesinde algılanabilen bir kavramdır. Olayların birbirini takip eden bir sıra içerisinde, sürüp gidişini ifade etmek veya olaylar dizisinin oluşturduğu zaman dilimini tanımlamak için süreç sözcüğü kullanıyoruz. Olaylar belli bir olguyu doğurduktan sonra yeni bir oluşuma evrildiklerinde isesüreçlerden bahsedilir. Her sürecin zaman şeridinde bir başlangıcı vardır ve milat sözcüğüyle ifade edilir.

Olaylar kendiliğinden meydana gelmezler; öncekinin sonucu, sonrakinin sebebini oluşturarak “…-sebep-sonuç-sebep-…” silsilesini kesintisiz izleyerek gelişirler. Dolayısıyla bir konuda olayların doğurduğu bir sonucu veya o süreci değerlendireceksek; onun miladını da göz önünde bulundurmak zorunda olduğumuzu, aklın gereği olarak kabul etmek durumundayız.

Yazar, 1915 Olaylarını ve taraflar arasındaki ihtilafı, yukarıda ifade ettiği değerlendirmeleraçısından ele almış. Bunun, Olayların öncesi ve sonrasıyla anlaşılmasını kolaylaştıracağını düşünmüş. Olaylara geniş tarihi süreçler ve uluslararası ilişkilerin zorladığı koşullar penceresinden olabildiğince tarafsız bir gözle bakmaya çalışan yazar kitabında, doğrulara ve yanlışlara dair kaynaklara göndermeler yaparak, derleyip yorumladığı bilgileri birer iddia olmaktan öteye taşımaya özen göstermiş.

Kitap, kökleri 1915’ten çok öncelere uzanan Ermeni Meselesi’nin kaynağına derinlikli bilgilendirmelerle ışık tutmak ve okunması kolay söyleşi formuyla, okurun konu hakkında kendi kanaatini özgürce oluşturmasına yardımcı olmak iddiasını taşıyor.

Kitabı satın almak için tıklayınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hit Counter provided by criminal attorney Orange County